Dodano: 11 / 03 / 2021

Kieliszki do wina - jakie kieliszki wybrać

Wybór odpowiednich kieliszków do wina jest bardzo ważny. Odpowiadać może bowiem za odpowiednie uwalnianie aromatów wina, za jego temperaturę oraz smak.

Odpowiedni kieliszek to podstawa

Może wydawać się, iż wybór odpowiedniego kieliszka jest banalnie prosty, jednak wbrew pozorom wiele osób ma z tym problem. Jaki powinien być idealny kieliszek do wina białego, czerwonego, musującego, wytrawnego? Wydawać się może, że ile rodzajów wina, tyle teorii na ten temat, ale spokojnie. W poniższym artykule wyjaśnimy jakie kieliszki najlepiej sprawdzą się do danego rodzaju wina.


Jakie cechy powinny mieć kieliszki do wina?

Przede wszystkim wybierzmy kieliszki wykonane z przezroczystego szkła. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec i podziwiać barwę naszego trunku niezależnie od tego jakie wino wybierzemy: białe, czerwone, czy różowe.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na nóżkę kieliszka - powinna być ona na tyle długa aby umożliwić nam swobodne trzymanie za nią, aby nie ogrzewać czaszy kieliszka ciepłem dłoni. Pojemność kieliszka powinna nam umożliwić swobodne zamieszanie trunkiem. 

Czemu kieliszek ma znaczenie

Tak, jak w zależności od okazji, czy serwowanych potraw dobieramy odpowiedni rodzaj i kolor wina, tak powinniśmy dobrać odpowiedni kieliszek pod kątem serwowanego trunku. Jest to ważny aspekt, ponieważ pozwala nam w pełni cieszyć się smakiem w odpowiedniej temperaturze oraz uwalnianym aromatem ulubionego wina. Dlatego właśnie różne rodzaje wina powinniśmy spożywać w różnych kieliszkach.

Jakie kieliszki do wina czerwonego?


Czerwone wino charakteryzuje się zazwyczaj głębokim, bogatym smakiem wypełnionym taninami wpływającymi na nasz odbiór danego trunku. W czerwonym winie ważny jest też aromat, dlatego kieliszki do wina czerwonego powinny mieć szeroką czaszę, być dosyć duże i wysokie. Szeroka czasza pozwala na uwalnianie smaków i aromatów - dzięki czemu możemy odbierać trunek różnymi zmysłami. Wybór kieliszka do czerwonego wina zależy również od rodzaju wina. Do cięższego czerwonego wina wybierzemy kieliszek z zamykającą się ku górze czaszą, natomiast do wina typu burgund - duży pękaty kieliszek. Ważną kwestią jest też to, że kieliszka do wina czerwonego nigdy nie napełniamy w pełni, powinno być to ok 1/3 pojemności.

Jakie kieliszki do wina białego?


Do białego wina powinniśmy wybierać kieliszki o mniejszej i węższej czaszy. Wynika to z faktu, iż zazwyczaj smak i aromat wina białego jest mniej bogaty niż czerwonego i za duża powierzchnia czaszy może zaszkodzić doznaniom smakowym i zapachowym. do młodego i delikatnego wina białego wybierzmy niezbyt szeroki kieliszek w kształcie tulipana. Natomiast do bardziej złożonego białego wina - kieliszek z nieco szerszą czaszą.

Jakie kieliszki do wina różowego?


Zazwyczaj głównym zadaniem wina różowego jest orzeźwienie, dlatego potrzebujemy delikatnie pękatych ale dosyć wąskich kieliszków, tak aby dłużej zatrzymać w nim tę idealną temperaturę. Lekkie wino różowe spożywamy zazwyczaj w kieliszku o mniejszej pojemności niż wino czerwone, czy różowe i z rozszerzanymi ku górze ściankami. Do bardziej aromatycznych win różowych nada się kieliszek w kształcie tulipana - zamykający się ku górze.

Jakie kieliszki do wina musującego i szampana?


Ogólnie przyjęło się iż wina musujące podajemy w wysokich, wąskich, delikatnie rozszerzanych kieliszkach. Wynika to z tego, iż takie wino powinno być podawane w niskiej temperaturze. Taka budowa kieliszka zapewnia też wolniejsze uwalnianie się bąbelków z kieliszka. Do najpopularniejszych rodzajów kieliszków do szampana należą: tulipan, flet i czarka do szampana. 

Jakie kieliszki do wina słodkiego, deserowego?

Słodkie wina stanowią idealne uzupełnienie różnego rodzaju deserów. Powinny być one serwowane w kieliszkach, które uniemożliwią szybką utratę aromatu. Dlatego właśnie podaje się je w niższych kieliszkach ze zwężającym się ku górze kielichem.


Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, że wybór odpowiedniego kieliszka do spożywanego trunku wpływa na jego odbiór smakowy i zapachowy, dlatego warto kierować się powyższymi wskazówkami. 

Wystarczy znaleźć odpowiednie wino, dobrać do niego kieliszek i cieszyć się wyjątkowym smakiem w gronie bliskich osób.

Polecamy również