Dodano: 19 / 03 / 2021

Jak przechowywać wino?

Wino jest trunkiem dla prawdziwych koneserów. Nie tylko z powodu swojego wyjątkowego smaku i aromatów, ale również ze względu na to, iż wymaga ono specjalnego traktowania.

Od tego, w jaki sposób przechowujemy wino, zależy jego smak oraz aromat

Stojaki, specjalne chłodziarki, czy piwniczki? Który sposób przechowywania wina jest najlepszy? Poniżej postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.


Na samym początku warto zaznaczyć, iż nie każde wino nadaje się do długotrwałego przechowywania. Tak naprawdę tylko 1% win dostępnych na rynku podczas leżakowania nabiera swojej „mocy”. Ponad 90% win powinno się spożyć w ciągu roku od zakupu.

Po pierwsze – temperatura

Optymalna temperatura do przechowywania wina to 12 stopni Celsjusza, przy wilgotności 85%. Butelki powinniśmy przechowywać w pozycji poziomej aby korek cały czas miał kontakt z trunkiem, co zapobiega jego wysychaniu i zapewnia też większą szczelność butelki. W przypadku butelek zakręcanych, lepszym pomysłem jest przechowywanie jej w pozycji pionowej. 


Po drugie - miejsce

Kolejnym ważnym elementem jest optymalne zacienienie pomieszczenia, w którym przechowujemy wino. Nie powinno ono być wystawione na działanie promieni słonecznych, a także podlegać jakimkolwiek drganiom. Jeśli przechowujemy wino w domu, często w tym celu najlepiej sprawdzą się pomieszczenia umieszczone na niższych kondygnacjach, np. piwniczki. Zapewnią one dobrą temperaturę oraz wilgotność pomieszczenia. 

Alternatywą dla piwniczki może być specjalna chłodziarka na wino. W zależności od ilości i rodzaju win w naszej kolekcji możemy wybrać taką jednostrefową lub wielostrefową, która pozwala na ustawienie innej temperatury w każdej ze stref. 

Najczęstsze błędy w przechowywaniu wina

Nieodpowiednia temperatura

Nieodpowiednia temperatura przechowywania może zepsuć smak nawet najlepszego wina. Pamiętajmy o tym, że maksymalna temperatura przechowywania wina powinna wynosić 21 stopni. Na walory wina w negatywny sposób wpłynie też minusowa temperatura. 

Zbyt silne światło

Przechowując wino powinniśmy pamiętać aby nie było wystawione na zbyt dużą ekspozycję zarówno światła dziennego, jak i sztucznego.

 

Trzymanie wina w domowej lodówce zbyt długi czas

Domowe lodówki są zaprojektowane tak, aby jak najdłużej utrzymać świeżość produktów. Ta strategia nie sprawdzi się jednak w odniesieniu do przechowywania wina. Niska wilgotność może mieć zły wpływ na nasze wino, więc nie powinniśmy przechowywać go w domowej lodówce dłużej niż kilka tygodni. 

Pionowa pozycja

Często zdarza się, iż przechowujemy wino w pozycji stojącej w barku lub szafce. Brak kontaktu korka z płynem może prowadzić do utleniania wina, które pozbawia nasz trunek odpowiedniego charakteru.


Mamy nadzieję, iż powyższe wskazówki pomogą początkującym koneserom wina, dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, dłużej utrzymać jego świeżość, odpowiedni smak i aromat.


Polecamy również